DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ! Výdejní místo na Hradčanské je od 11.1.2024 ZAVŘENÉ. Nově je otevřené výdejní místo na Praze 8.

Alergie - její příčiny, průběh a léčba

Alergie je (dědičným) onemocněním imunitního systému, které se projevuje zvýšenou citlivostí k určitým látkám. Příčinou může být cokoli kromě destilované vody. Takové látky pak nazýváme alergeny.


V závislosti na jejich původ dělíme alergie do těchto skupin:

 1. Pylové alergie (stromy, trávy, plevel)
 2. Alergie na jídlo (určitý druh potraviny)
 3. Kožní (srst, vlasy, kůže, lupy, nehty, sliny a další látky lidského či zvířecího původu)
 4. Domácí (prach)
 5. Lékařské (jakékoli látky využívané v lékařství)
 6. Bakteriální
 7. Způsobené houbami
 8. Chemické

 
alergie kosmetika z mrtveho more

Zdroj: Pinterest

Co se vlastně při alergii děje?

U lidí trpících dědičnou zvýšenou citlivostí, dochází při kontaktu s určitým alergenem ke vzniku specifických (tedy reagujících jen s určitým alergenem) imunitních buněk a bílkovin, které se spojují s tukovými buňkami orgánů. Když se nahromadí dostatečné množství tukových buněk, nastupuje stav tzv. senzibilizace – „připravenosti“ k rozvoji alergie.  Když poté alergen opět vstupuje do takto citlivého organismu, tukové buňky okamžitě v krvi vytvoří ochranné látky s ničivými účinky – mediátory. Ty posléze vyvolávají vznik zánětů v různých orgánech jako vedlejší účinek „boje“ s alergenem. Při této zánětlivé reakci dochází k narušení a rozpadu, otokům, zarudnutím, zvýšené teplotě, narušení funkcí (ztížené dýchání, špatné vstřebávání živin atd.), vzniká bolest nebo svědění se silným nutkáním škrábat se.

 

Projev alergie nezávisí na její příčině. Alergie na kočičí srst, prach nebo pyl se projevují stejně. Projev alergie totiž závisí pouze na tom, ve kterém orgánu vzniká zánět.  Při postižení orgánů dýchací soustavy vzniká respirační alergie a rozvíjí se tedy nemoci s touto soustavou spojené, např. astma. Při alergickém zánětu očí se může rozvinout např. zánět spojivek, při postižení kůže zase kožní nemoci, např. atopický ekzém. Jestliže však v průběhu procesu alergického zánětů dojde k postižení několika orgánů zároveň a reakce je velmi rychlá a prudká, může se postižený dostat do velmi vážného stavu, anafylaktického šoku.

 

Proč alergie vůbec vzniká? Pro vznik alergie musí být splněny následující tři podmínky:

 1. Existence dědičného předpokladu ke vzniku určitých imunitních buněk a bílkovin v organismu 
 2. Přijatelné podmínky v organismu pro „rozvoj“ tohoto předpokladu
 3. Přítomnost a kontakt s alergenem

 

Alergie předávaná dědičně se nazývá atopie, její projevy (s ní spojená onemocnění) atopické, např. atopický ekzém, atopické průduškové astma apod. Jen výjimečně vzniká alergie u lidí bez dědičných předpokladů.

 

Charakteristickými rysy alergie jsou: 

 1. Na začátku existuje vždy spojitost s alergenem.
 2. Symptomy a projevy se mění v souvislosti s ukončením kontaktu s alergenem.
 3. Alergie se nikdy nerozvíjí při prvním kontaktu s alergenem. Pro projev symptomů alergie je zapotřebí alespoň čtyř až pěti dní. V průběhu této doby imunitní systém produkuje specifické buňky a bílkoviny.

 

Diagnóza alergie sleduje dva cíle. Jedním z nich je zjistit, ve kterém orgánu způsobila alergie zánět, druhým pak stanovit její příčiny. Po tomto procesu následuje léčba. Existují tři její základní principy:

 1. Přerušit kontakt s alergenem
 2. Odstranit symptomy onemocnění
 3. Snížit citlivost organismu k alergiím, omezit tvorbu protilátek organismu zodpovědných za jejich vznik

 

Kosmetika HB je kosmetikou léčebnou, a proto je přímo určena osobám trpícím kožní alergií. Zmírňuje její projevy a vyživuje kůži do hloubky. Má silné léčivé účinky.

Za tímto účelem lze vyzkoušet Rakytníkové mýdlo. Olej, který se získává z plodů rakytníku řešetlákového, je obecně považován za jeden z nejkvalitnějších. Toto mýdlo je unikátní, přírodní a jemné. Určené k použití na obličej i tělo. Je založeno na vysoké koncentraci minerálů z Mrtvého moře a rakytníkového oleje v kombinaci s aloe vera. Obsahuje také tea tree olej, antioxidační vitamíny, tzn. vitamíny A, C, E a K, a esenciální mastné oleje. Toto mýdlo má pozoruhodnou schopnost proniknout hluboko do kožních pórů, a důkladně tak pokožku očistit. Pomáhá i při prevenci kožních problémů. Jeho pomocí lze tedy předcházet ekzémům, akné, alergiím, lupence, oparům, hemoroidům, kožním trhlinám, kožnímu astmatu, kožním plísním, bradavicím, svrabu i seboree (chronická lupivost a svědění pokožky). Mýdlo je také vynikající k ošetření výtoků, plísní, podráždění pokožky a infekcí pohlavních orgánů. Poskytuje úlevu při zarudnutí kůže, je prospěšné po porodu a je doporučeno pro pokožku, která má tendenci ke vzniku skvrn na těle i obličeji, protože je zesvětluje. Pomáhá při problémech se suchou pokožkou, vráskami i po slunečních spáleninách. Je vhodné pro všechny členy rodiny.

rakytnikove mydlo kosmetika z mrtveho more

Zdroj: vlastní


Chcete se podívat k Mrtvému moři? Víte, na co si dát pozor? Přečtěte si náš článek :)