Parabeny v kosmetice

Parabeny jsou chemické látky, které se používají jako konzervační činidla v mnoha deodorantech, krémech, mýdlech a dalších kosmetických výrobcích. Nejčastěji používanými jsou etylparaben, propylparaben, butylparaben a metylparaben. Používají se hlavně kvůli svým baktericidním a fungidicním vlastnostem. V posledních letech se povědomí o riziku jejich používání zvýšilo díky různým vědeckým výzkumům. Zvláště u deodorantů kvůli jejich každodennímu používání. Na téma toxicity a negativních účinků těchto látek na lidský organismus byly za poslední dobu publikovány desítky odborných článků a neustále přibývají další, které upozorňují na jejich souvislost s onemocněním rakovinou, obzvláště rakovinou prsu.

kosmetika z mrtveho more

Co jsou parabeny?

Parabeny se jako konzervační činidla nacházejí ve většině kosmetických přípravků na trhu. Tyto látky mají velmi dobrou schopnost ničit bakterie, a proto se používají ve všech výrobcích, které obsahují vodu, aby se zabránilo množení bakterií a následnému zkažení výrobku. Parabeny se rychle vstřebávají přes kůži do těla. Tělo má schopnost je rozložit a vyloučit ven močí. Tyto látky jsou pro kůži dráždivé a v mnoha případech způsobují podráždění kůže a kožní alergie. Konzervanty, které se používají v kosmetice Health and Beauty z Mrtvého moře nahrazují škodlivé parabeny a tak chrání naše zdraví. Nejčastěji používaná je kyselina benzoová (sodium benzoate), která se v lékařství využívá při léčbě kožních infekcí a také proti akné a kyselina dehydroacetová (dehydroacetic acid), která zabíjí mikroorganismy a zabraňuje jejich růstu a rozmnožování.

Rakovina a parabeny?

V posledních letech se v západním světe zvýšil počet výskytu rakoviny prsu. Jedním z hlavních důvodů může být životní styl. Klinické studie však také ukázaly na velký nepoměr mezi výskytem případů rakoviny prsu v jeho horní čtvrtině (v blízkosti podpaží) a v jiných oblastech prsu. Toto zjištění podporujedůkazy o spojitosti mezi každodenním používáním kosmetických přípravků v podpaží (zejména deodorantů a antiperspirantů) a rakovinou prsu. Kůže v podpaží je obzvláště po holení poraněná a tak usnadňuje průnik škodlivých látek do těla.

Parabeny = estrogen?

Vysoká koncentrace estrogenu je spojována se zvýšeným rizikem výskytu rakoviny prsu, například při estrogenových terapiích v období menopauzy. U parabenů bylo zjištěno, že vyvíjejí podobnou aktivitu jako estrogen. Při výzkumech u žen s karcinomem prsu bylo zjištěno, že se nebezpečné látky hromadí v oblastech podpaží. Jeden ze způsobů, jakým se mohly do oblastí kolem prsa dostat je používání kosmetiky obsahující parabeny. Někteří vědci argumentují tím, že relativně nízká koncentrace parabenů a jejich činnost, která je menší než u estrogenu, nemůže být spojována s rakovinou prsu. Na druhé straně nová studie zjistila, že například metylparaben může způsobit poškození kůže včetně nádorových změn při společném působení slunečního záření a enzymů v pokožce.

Deodorant bez parabenů?

Ve světle současných poznatků může každodenní používání deodorantů a antiperspirantů obsahujících parabeny spolu s látkami, které zabraňují vylučování potu a nečistot, zvyšovat pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu. Deodoranty přírodní kosmetiky z Mrtvého moře neobsahují parabeny, alkohol a ani aluminium. Díky tomu jsou velmi šetrné k pokožce a k vašemu zdraví.

deodorant kosmetika z mrtveho more


Chcete se podívat k Mrtvému moři? Víte, na co si dát pozor? Přečtěte si náš článek :)